fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Çoğu şirket müşteri uç noktalarındaki finansal işlemleri korumuyor

Çoğu şirket müşteri uç noktalarındaki finansal işlemleri korumuyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından, Türkiye dahil dünyanın her yerinden 27 ülkede yapılan ankete göre, finans şirketlerinin sadece %52’si ve e-ticaret yapan şirketlerin %46’sı finans işlemlerini korumak için gelişmiş önlemler almaları gerektiğine inanıyor. Bu sektörlerde daha da az sayıda şirket müşterilerinin cihazları için koruma sağlıyor.

Finansal işlemlerin korunmasına en az odaklananlar e-ticaret şirketleri; %16’sı çevrim içi dolandırıcılığa karşı özel güvenlik çözümleri kullanmakla ilgilenmediklerini ve sadece %38’i bu gibi araçlara yatırım yapmak istediklerini söyledi.
Toplamda İnternet üzerinden nakit akışıyla çalışan şirketlerin %30’u, her ne kadar güvenlik zincirindeki en zayıf halka olsa ve müşterilerinin para kaybetmesine ve şirketlerin karlılığı ve itibarının azalmasına neden olsa da müşterilerinin cihazlarına koruma sağlamıyor ve sağlamayı da planlamıyor. Şirketlerin %28’i müşterilerinin mobil cihazlarına dolandırıcılık önleme yazılımları yüklemeyi düşünmezken, %30’u kendi bilgi altyapılarını dolandırıcılığa karşı korumayı da planlamıyor. Ödemeleri korumaya karşılık bu kayıtsızlık, müşterilerden olumsuz geri bildirim almaya neden olabilir: kullanıcıların dörtte üçü finans şirketlerinin tüm cihazlarını korumak için sorumluluk almasını bekliyor ve ankete katılanların %40’ı kaybettikleri paranın şirket tarafından tazmin edileceğinden emin.
Bununla birlikte Kaspersky Lab istatistikleri bize, bireysel kullanıcıların finansal verilerini hedefleyen siber tehdit sayısının sürekli arttığını gösteriyor. Örneğin Kaspersky Security Network’e göre zararlı bankacılık yazılımları kullanılan saldırı sayısı 19 Mayıs – 19 Haziran arasındaki bir aylık dönemde, 19 Nisan – 19 Mayıs dönemine göre %15 artarak 1,4 milyona ulaşmıştır.
Çoğu şirket müşteri uç noktalarındaki finansal işlemleri korumuyor
Kaspersky Lab Dolandırıcılık önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan konuyla ilgili şunları söyledi:
Günümüzde bankaya girip tavana ateş etmeden önce “Bu bir soygundur!”’şeklinde bağırarak banka soymaya kalkışan soyguncuların sayısı git gide azalmaktadır. Her geçen gün daha fazla suç, çevrimiçi dünyaya uyarlanıyor. Siber suçlular bankaları, zincirdeki en korumasız halkanın peşinden giderek soymaya çalışıyor vebu zayıf halka, müşterilerin cihazları ve bu cihazlarla gerçekleştirilen çevrimiçi finansal işlemler. Müşterileri ve paralarını, dolayısıyla itibarını korumak için finans kurumları, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve kullanıcı deneyimini optimum hale getirmek amacıyla proaktif dolandırıcılık koruması sağlayan entegre ve çok katmanlı çözümler kullanmaya teşvik ediliyor. Hem müşteri uç noktasında hem de bankanın ortamında koruma sağlayan birleşik bir platformun kullanılması, nokta çözümlerin sağlayamadığı bağlam odaklı, kapsamlı korumayı sağlayacaktır.”
Örneğin Kaspersky Fraud Prevention platformu özellikle bankalar, ödeme sistemleri ve e-ticaret şirketleri için tasarlandı. Finans şirketinin kullandığı sunucu koruması kendi tarafındaki işlemler için koruma ve kullanıcının cihazına yüklü uygulamalar çevrim içi ödemeler için güvenli bir ortam sağlıyor. Çok bileşenli bir çözüm uygulamak işlemin tüm aşamalarını korumayı olanaklı hale getirirken, Kaspersky Fraud Prevention çözümünün ek hizmetleri bankayı güvenlik hizmetlerini yeni tehditlerle ilgili olarak uyarır ve güvenilir güvenlik ilkelerini uygulamaya almaya yardımcı olur.
Kaspersky Lab Hakkında
Kaspersky Lab, uç nokta koruma çözümleri konusunda dünyanın en geniş özel tedarikçisidir. Şirket, uç nokta kullanıcıları için güvenlik çözümleri sunan dünyanın en büyük dört tedarikçisi arasında yer almaktadır*. 17 yıldan fazla bir sürelik geçmişi boyunca Kaspersky Lab, BT güvenliği konusunda yenilikçi olmayı sürdürmüştür ve büyük ölçekli kurumlar, KOBİ ve tüketiciler için etkin dijital güvenlik çözümleri sunmaktadır. Holding şirketi İngiltere’de kayıtlı bulunan Kaspersky Lab, şu anda dünya çapında neredeyse 200 ülkede ve bölgede faaliyet göstermekte ve dünya çapında 300 milyonun üzerinde kullanıcıya koruma sağlamaktadır. 
* Şirket, 2012 yılında Dünya Çapında Tedarikçiler Arasında Uç Nokta Güvenliği Geliri IDC sıralamasında dördüncü sırayı almıştır. Bu sıralama, IDC’nin “Dünya Uç Nokta Güvenliği 2013–2017 Tahmini ve 2012 Tedarikçi Payları raporunda yayınlanmıştır (IDC #242618, Ağustos 2013). Rapor, yazılım tedarikçilerini 2012 yılında uç nokta güvenliği çözümlerinin satışlarından gelen kazançlara göre sıralamıştır.

Related Posts

Leave a reply