fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Twitter Sonuçlarınızı Geliştirmeniz İçin Basit Pazarlama Tüyoları 2

Twitter Sonuçlarınızı Geliştirmeniz İçin Basit Pazarlama Tüyoları 2
– Favori içerikler ve İfadeler  
Bir tweet’i favorite lamak hoş bir Twitter özeliğidir. İnsanlara yazdıklarını beğendiğinizi göstermenin bir yoludur. Eğer büyük bir markaysanız sizden her bahseden tweet’e cevap yazmak yerine tweet’leri favorite’layabilirsiniz.
Muhtemelen fark etmişsinizdir ki otomatik favorileme özelliğini öneren birçok site var fakat bunlara kulak asmamak gerekir çünkü otomatik beğenmenin iyiden çok kötü yanları vardır.
Mesela birçok şirket tweet’i okumadan sadece ismi geçtiğinde otomatik olarak favorite’ler. Bu bazen anlamsız tweetleri de favorite’lemeye sebep olur.
Eğer fazla favorite’lamışsanız Twitter hesabınızı askıya alır. Twitter düzenli olarak belli bir hesabı ya da linki otomatik olarak favorite’layan  tweetleri yasaklar. Unutmayın tüm kullanıcılar Twitter profilinizden favorite’ladığınız her tweet’i görebilirler. Anlamsız ve anlaşılmayan bir tweet’i favorite’lamışsanız bu hoş görünmez. Tüm bunları düşününce beğeninizi gösteren bir teşekkür tweet’i daha iyi olacaktır.
– Doğru Muhattaba Cevap 
Çoğu kullanıcı her attıkları tweet’in izleyicileri tarfından görüldüğünü düşünürler aslında bu her zaman doğru değildir. Eğer tweet’e @kullanıcı adı ile başlarsanız sadece o kişi ve ortak takipcileriniz bunu görür. Bu da tweet’in görülebilirliğini oldukça azaltır.
Bu aslında kötü bir şey değildir çünkü biri cep telefonundan profilinize baktığında bire bir konuşma listesinde görünmenizi önler. (Telefonda, masa üstü bilgisayardaki gibi “tweet’ler” ve “tweet’ler ve cevaplar” diye ayrılmaz)
Ayrıca eğer Twitter üzerinden bir müşteri hizmetleri işi yürütüyorsanız sınırlı sayıda takipçiniz olmuş olur. Cevaplarınıza @kullanıcı adıyla başlarsanız karşılıklı konuşmalarınızı görecek kişi sayısını azaltmış olursunuz.Özellikle de kötü bir deneyim yaşamış bir kullanıcıya cevap yazıyorsanız çok kullanışlıdır.
Diğer taraftan bir ürün önerecekseniz veya bir müşteriye ya da markaya teşekkür edecekseniz bunu olabildiğince çok kişinin görmesini istersiniz. Bu durumda @kullanıcı adıyla başlamak anlamsız olur.
Bunun yerine tweet’inize bir nokta sonra kullanıcı adıyla başlayın: .@kullanıcıadı. Veya  kullanıcı adını mesajınızın ilerisine atarsınız: “Çok teşekkür ederiz @kullanıcıadı! Ürünümüzden memnun kaldığınız için mutluyuz.”
Twitter Sonuçlarınızı Geliştirmeniz İçin Basit Pazarlama Tüyoları
– Etkili Retweet’ler Atın 
Retweet seçeneğini tıklamak başkasının tweet’ini paylaşmak için en doğru yol olarak görünebilir fakat. Retweet seçeneğini tıkladığınızda  @kullanıcılar retweet edildiklerinden haberdar olurlar ama Twitter bildirimler panelinden favorite etmelerine (beğenmelerine) izin vermez.
Bu da kullanıcıların size teşekkür etmek ya da konuşmayı devam ettirmek için bu tweet’i sizin profilinizde bulması gerekiyor demektir, bu da gerçekte çok fazla iş anlamına gelir. Amacınız bir şirket ya da müşteriyle bağlantı kurmaksa çabanız boşa çıkabilir.
Retweet seçeneğinin diğer bir dezavantajı da birden fazla kişi bir Tweet’i retweet ettiğinde sizinki bunların içinde kaybolabilir.
Retweet etmenin en iyi şekli orijinal metni kopyalayıp yeni bir tweet’e yapıştırmak ve başına RT koymaktır. Eğer bir tweet’i modifiye edecek ya da kendi yorumunuzu yapacaksanız başına MT harflerini koyun.
İşte işinizi hızlandıracak bir ip ucu: TweetDeck gibi bir aygıt kullanıyorsanız herzaman Edit ve Retweet seçenekleri mevcuttur bu şekilde tweet’i paylaşabilir, kullanıcıyı bilgilendirir ve en az çabayla cevabını alabilirsiniz.
– Tweet Bağlantılarını Takip Edin
Yakın zamana kadar tweetlerinizin ulaştığı yerleri öğrenmek için ya üçüncü parti aygıtları kullanmanız ya da Twitter reklamlarına yatırım yapmanız gerekiyordu fakat yeni Twitter analytics özelliğiyle herkes Twitter’ın içinde kendi bağlantılarını ölçebilir. Analitiklere ulaşmak için  yapmanız gereken Twitter reklamlarına kayıt olmak, ama endişelenmeyin herhangi bir şey satın almanıza gerek yok.
Kayıt olmak için şirket adınızı, e-posta adresinizi ve kredi kartı numaranızı girmeniz gerekiyor . bu biraz fazla görünebilir fakat siz talimat vermediğiniz sürece kredi kartınız kullanılmayacaktır. Bunun yanında ulaşacağınız veriler kayıt olmak için yaptıklarınızı karşılayacaktır.
Hesabınızı oluşturduktan sonra her tweet’inizin ne kadar tepki aldığını ve nerelere ulaştığını görebilirsiniz. Belli bir tweet’i seçerseniz daha da fazla bilgiye ulaşırsınız. İfade, tıklama, beğeni, genişletme, cevap ve retweet sayısı gibi.
Eğer kıyaslama, paylaşma veya performans raporu istiyorsanız CSV dosyasına veri girmeniz gerekir. Fotoğraflı tweet’ler daha fazla mı tıklanıyor?  Esprili tweetler ciddilerden daha mı etkili?
Twitter’ın analitik verileri en iyi tweet şeklini, en etkili kelimeleri hatta günün en etkili tweet atma zamanını bile söyleyebilir. Başlıkları ve formatı deneyin ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak sihirli tweet formülüne ulaştığınızı göreceksiniz.
Sonuç
Sosyal medya pazarlamacısı olarak her zaman Twitter da dahil tüm sosyal platformları kullanmanın yeni yollarını öğreniyoruz. Daha gelişmiş metotları kullanırken temeldeki basit kuralları unutuyoruz. Twitter’ın temel özelliklerine geri dönüp bir göz atarsak Twitter’da pazarlama yaparken size yeni bir bakış açısı sağlayacaktır.
Ne düşünüyorsunuz? Twitter’ın temel özelliklerini nasıl kullanırsınız?
Twitter takipcileriniz büyürken siz bunu gözden mi kaçırıyorsunuz?
Yorumlarınızı bekliyoruz!
Beth Gladstone  makalesinden derlenmiştir.

Related Posts

Leave a reply