fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Ah Bu Backlink Problemleri…

Ah Bu Backlink Problemleri…

Bağlantı oluşturma uzun zamandır SEO – arama motoru optimizasyonu nun tartışmalı bir parçası olmuştur. Bazıları bunu faydalı bulurken bazıları da Google’ın black hat veya paralı bağlantılardan memnun olmadığını söylüyor.

Acaba siz de bağlantı oluşturmaya devam etmeli misiniz? Bu ayın başında Google arama gurusu Matt Cutts paralı bağlantıların kıyaslandığı bir video yayınladı. Bu tartışmada Google’ın konu hakkındaki fikirleri açıklanmış oldu. Cutts’ın fikirlerini inceleyerek arama motoru optimizasyonu stratejilerinizde ne kadar bağlantı oluşturmaya devam edeceğinize karar verebilirsiniz.
Herkesin aklındaki ilk soru, Google bir bağlantının paralı olup olmayacağına nasıl karar veriyor?
En bariz cevap, bazı bağlantıların satılık olduğudur. Böyle bir bağlantınız olursa bolca ziyaret edilirsiniz. Ağ yöneticileri bu konuda uyanıklık etmek istiyorlar ama Google’ı kandırdığınızı zannetmeyin diyor Cutts. İnsanlar sayfa sırasına göre bağlantılara para ödüyor. Bu bağlantıların alım satımı çok yapıldığı için Google bunu suiistimal edenleri cezalandırıyor.
Bedel belirlemek
Bilinen bağlantı satışları dışında, Google temin edilmiş bağlantıların gerçek bedellerini inceler. Bu durumda bedel karşılığı gerçek paradır. Örneğin insanlar başka sayfalara bağlantı veriyorlar, böyle olunca link satışları belirsiz bir hale geliyor. Bağlantı için hediye kartı gibi bir şey kabul etmek parasal anlamda değer anlamına geliyor. Öte yandan promosyonların böyle bir etkisi yok.
Ödünç vermeye karşı hediyeler ikilemi
Tanınmış blog yazarlarına genelde yorum yapmaları için ürünler yollanır ve bu insanlar da bu iyiliğe karşı olumlu yorumlar yaparlar. Peki ya bu ürün hediye değil de gerçekten araştırma amaçlı yollandıysa? Cutts, “birine araba ödünç vermek ile araba vermek arasındaki farkı düşünün” diyor. Arada büyük bir fark var. Google’a göre ödünç verilmeler kabul edilebilir şeyler.
Ah Bu Backlink Problemleri...
Sadede gelmek
Bir yazılım kampanyası bir muhabire son ürünlerinin bedava yazılımını verirse bunun amacı satış yapmaktır. Diğer bir deyişle tek amaç bir bağlantı almak olmayabilir. Cutts “bize bir dizüstü bilgisayar verin, hakkınızda iyi şeyler yazalım, diyen birileri olursa bu ödünç vermek sayılmaz. Bunu onaylamıyoruz” diyor.
Endüstri standartları ve sürprizler
Bu alanda hediye ve ödünç verilen ürünler normal karşılanıyor. Örneğin, sinema eleştirmenleri yorum yapmaları için bedava film izlemeye davet edilir. Ama teknoloji bloğu tutanlara bedava ürün vermek sıradan bir uygulama değil, sürprizdir. Bu da Cutts’ın dediğine göre black hat tipi çalışmadır.
Google ile iyi geçinmek isteyen iş sahipleri için bu bilgiler çok kıymetlidir ama asıl soru bu araştırma devinin spesifik hedefleri karşılamak için algoritmaları nasıl ayarlayacağıdır. Elbette backlink başarılı bir arama motoru optimizasyonunun önemli parçasıdır ama farklı yollarla satın almak her şeyi tersine döndürebilir.
Sizin bağlantı ip uçlarınız nelerdir? Ve Google’ın son analizini nasıl buldunuz?

Related Posts

Leave a reply