fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Yeni Başlayanlar İçin AMO (SEO) Stratejileri

Yeni Başlayanlar İçin AMO (SEO) Stratejileri
Özellikle yeni web sitesi yaptıranlar, web sitesinin tasarımına dikkat ederler. Ancak, web site tasarımının gösterişli olması daha fazla ziyaretçi çekeceği manasına gelmemektedir.
Site tasarımının güzelliği ancak siteye gelen ziyaretçiye gösterilebilir. Bu nedenle öncelik web sitenize ziyaretçi çekmektedir. Yapılacak AMO-Arama Motoru Optimizasyonu- (SEO-Search Engine Optimization) sitenize kaliteli ve çok sayıda ziyaretçi çekecek ve web sitenizin gösterişli tasarımı ile bu ziyaretleri paraya dönüştürebileceksiniz.
Kısaca AMO-Arama Motoru Optimizasyonu , web sitenizin tasarımı kadar önemli bir çalışmadır. zira web sitenizin herhangi bir arama motorunda bulunduğu sıralama yeni ziyaretçileriniz için son derece önemlidir.
(SEO) Stratejileri
Bu çalışma ilk etapta pahalı olarak değerlendirilse de , gelecek zamanlarda ki getirisi düşünüldüğünde önemli tasarruf sağladığı görülecektir. Marka bilinirliğinin sağlanması için yapılacak reklam vb. çalışmaların oldukça pahalı oldukları bilinmektedir. ayrıca bunlar tek seferlik bilinirlik sağlamaktadır. Halbuki Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları neticesinde , web sitenize potansiyel müşteri gönderecek anahtar kelimeler yer aldıkları kaynaklarda devamlı olarak bulunmaya devam edeceklerdir.
Son derece geniş bir alanı kapsayan Arama Motoru Çalışmalarının temel noktalarından bazılarını şöyle sıralamak mümkündür;
Anahtar kelime seçimi; İnternet dünyasındaki kayıtlarda bulununabilirliğin temelini web sitenize ve içeriğine uygun kelimelerin seçimi oluşturmaktadır. Verdiğiniz hizmet ve/veya sattığınız ürünle alakalı anahtar kelimelerin kullanılmaması potansiyel müşterilerinizin sizi bulmalarını zorlaştıracak ayrıca kaliteli ziyaretçilerden sitenizi mahrum edecektir.
Kaliteli bağlantıların oluşturulması (Link Building) web sitenize kaliteli ziyaretçileri çekmenin diğer bir yoludur. Bu akışı sağlamanın en iyi yolları kısaca şöyle sıralanabilir; iş ortaklarınızın, sektörünüzle ilgili organizasyonların web sitelerinde, faaliyet konunuzla alakalı web dizinlerinde (directories) , sosyal medya ağlarında ve daha bir çok kaynakta web sitenizin yer almasını sağlamanız, sitenize kaliteli ziyaretçi çekmekte  önem kazanmaktadır.
Kaliteli içeriğe sahip olmalısınız. Web sitenize potansiyel müşterileri çekmede kullandığınız anahtar kelimelerin yer alacağı kaliteli içerik sizin en önemli silahlarınızdan biri olacaktır. Satışa sunduğunuz ürün ve/veya hizmetler hakkında doyurucu açıklamalar, haberler, makale ve benzeri içerik sitenize rastlantısal olmayan, gerçekten sizi arayan kaliteli ziyaretçilerin yönlendirilmesini sağlayacaktır.
Son zamanlarda arama motorlarının web site içeriklerini her şekilde tarayabilmeleri için gelişmeler kaydedilse de web sitenizin HTML optimizasyonunun uygunluğu gereklidir. Başlık ve içerik etiketlerinin (Title tags, header tags, meta descriptions) doğru ve web sitenizi tam anlamıyla tanıtıcı olarak hazırlanmasını sağlamalısınız. ancak bu sayede arama motoru örümcekleri sitenizi ziyaret ettiklerinde kendilerini besleyecek bilgiye ulaşabilirler.
İçeriğinizi düzenli olarak güncellemeniz bu örümceklerin (spider) ziyaretlenin düzenli olmasını sağlayacaktır.
Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığımız bu zorlu çalışmanın şu anda yer veremediğimiz daha bir çok destekleyicisi bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmaların neticelerinin devamlı olarak incelenmesi, yapılan hataların ve/veya eksiklerin giderilmesi için gereklidir.

Related Posts

Leave a reply