fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Link Alış-Verişi

Link Alış-Verişi

Tek yönlü linkler, karşılıklı linkler ve üç yönlü linkler…….Hangisi en iyisidir?
İnternet Dünyası’nda bu tiplemeler hakkında çeşitli söylentiler vardır.
Bunlardan hangisi işinizin başarısı için gereklidir ve hangisi arama motorlarında yüksek sıralama için vazgeçilmezdir ?
Link Alış-Verişi
Tek yönlü bir link ; bir siteden diğerine yapılan basit bir linktir. Linkleme yaptığınız siteden size bir link yapılmamışsa bu tek yönlü bir linktir ve size pek faydası olmaz.
Karşılıklı (reciprocal) linkleşme ise sizin linkini yayınladığınız sitenin , karşılık olarak sizin linkinizi yayınlamasıdır.
Yani karşılıklı olarak bir nevi ziyaretçi gönderme durumu Link Alış-Verişi söz konusudur. Bu durum ilkine göre daha akılcıdır. Zira ziyaretçiler er ya da geç sitenizi bir şekilde terk ederler.  Sizin sitenizi terk ederken onları başka  arama motoruna veya siteye gönderebilirsiniz. Kaldı ki bu site ya da arama motoru da aynı şekilde size ziyaretçi göndermektedirler.
Peki üç yönlü linkleşmeler ne olmaktadırlar ?
Bazı site yöneticileri (webmaster) karşılıklı linkleşmenin arama motorlarında yüksek sıralamaya yardımcı olmadığını düşünerek üç yönlü linkleşmeyi tercih etmektedirler. Yani A web sitesi B’ye , B web sitesi C’ye ve son olarak da C web sitesi tekrar A web sitesine link vermektedir.
Bunlardan hangisi arama motorlarında yüksek sıralama için en iyisidir?
Yukarıdakilerden hiç biri size doğru ve iyi bir şekilde sizin sitenize yönlendirilmiş linklerden daha iyi değildir.
Burada mühim olan birbirleriyle alakalı olan konu başlıklarından gelen linkleşmelerdir. Karşılıklı çalışan linklerin kaliteli sitelerden kaynaklanması arama motoru sıralamalarında üst basamaklar için gereklidir. İşe yaramayan sitelerden yapılacak çok sayıda linkleşme yerine , kaliteli , içerik olarak da içerdiği konularla alakalı sitelerden yapılacak linkleşmeler (ister tek , ister karşılıklı , ister üç yönlü olsun) yüksek arama motorları sıralamaları için elzemdir.

Unutmayın ; “içerik kraldır!”

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.