fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Pinterest’in İş Dünyasındaki Geleceği Rich Pins

Son zamanlarda sıkça duyulan “Pin It” butonu şu ana kadar; Etsy, ModCloth, TED ve Rich Pins gibi ürünler hakkında bilgi veren on uygulamayla birleşti.
Bu güncellemeler kullanıcıların Pinterest ’i kullanma şeklini kökten etkilediği gibi onlara sitede daha fazla zaman geçirmeleri için bir neden de sunar. Bu değişiklikler Pinterest’e, sosyal ağlara değer biçme konusunda yeni bir alan tanıyor. İş sahibi olarak sizler, yüksek ihtimalle bu değişikler ile ne yapmanız gerektiğini ve bunları işinizde nasıl kullanacağınızı merak ediyorsunuz. Bu yazıda bu soruların cevabını bulabilir ve kendinize Pinterest stratejisi oluşturabilirsiniz.
Rich Pins
Rich Pins’e Giriş
Pinterest, Rich Pins’i ilk kez 20 Mayıs tarihinde blogunda duyurdu. Kabaca 3 çeşidi var ve bunlar: ürün pinleri, tarif pinleri ve film pinleri. Her tip kendi piniyle birlikte ekstra bilgi verir. Tarif pinleri, kullanıcılara malzeme listesi ve izlenecek yolu sunar; film pinleri, kodro üyeleri ve oylamaları; ürün pinleri de (muhtemelen işiniz ile en çok alakalı olan kısım) fiyatlama, mevcudiyet ve nereden satın alınacağı (bu bilgiler güncel tutulur) konusunda bilgi verir. Rich Pins diğer pinlerden rahatlıkla ayırt edilebilir çünkü bu görsellerin altında Rich Pin olduğunu gösteren ikonu olur.
Bu özellikleri geliştirmek için Pinterest, çok sayıda perakende satışçı ve web sitesiyle çalışmıştır ve sonuç olarak bunların hepsini ürünleri daha kullanışlı yapmak, ulaşılabilirliği daha kolaya indirgemek için yapmıştır. Görüş ise şudur: Nerede olursanız olun, mesafeler önemsizdir.
Güncellemelere Geri Dönüşler
Ürünler, tarifler ve filmler ilk kategoriler olmasına rağmen son olmayacaklar. Pinterest, kullanıcıları kendi blog gönderilerindeki yorumları geliştirmek için kategori talebine davet ediyor. Konu Rich Pins’e geldiğinde geleceğinin çok aydınlık olduğu aşikardır. Seyahat pinleri, sanat ve tasarım pinleri, el işleri ile alakalı pinler, kitaplar, müzik ve dahası ile ilgili her çeşit geliştirme bekleniyor kendilerinden.
Bazıları bu değişimden çok da memnun değil, bunlar genelde tarifleri tamamen ulaşılabilir olan ve kullanıcıların tarif için bloglarına tıklamalarına gerek kalmayan bloggerlar.  Bu değişim bazı pin kategorilerinin çok fazla ilgi görmesi sonucunda oluştu,  örneğin ürün pini için çok kullanışlıdır.
Bu özellikler çoktan Pinterestte uygulanmaya başladı bile! Eger henüz görmediyseniz, ana sayfanızdan “new look” – click “Get It Now” yolunu izleyerek siz de bu yeniliğe katılabilirsiniz. Bu zangin bilgiler ile eski pinlerinizin popülerleştiğini bile görebilirsiniz.
Ürününüze Rich Pins Uygulanması
Şu anda Rich Pins sınırlı sayıda reklamcı tarafından kullanılıyor ama sitede çoktan yardım sekmesi kurulmuş durumda. Bu sekmede kendi sitenize Rich Pins uygulamasını nasıl atayacağınız anlatılıyor.  Atama işinin üç adımdan oluştuğu söyleniyor: ‘’ Başlamak için web sitenizin meta tag’lerini hazırlamanız gerekiyor, Rich Pins’i test edin ve tag’lerinizi Pinterest’ten almak için uygulayın.’’ Eğer kodlarla uğraşmak sizi korkutuyorsa bu noktada geliştiricinizden yardım alabilirsiniz.
Her tipte pinin talimatlar içeren; oEmbed, hRecipe, Open Graph gibi araçları vardır ki bunlar geliştirmeciler için Rich Pins dokumanında ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Pinterest oEmbed’i bir sayfada birden fazla ürün için bilgi almada en kolay ve rahat uygulanabilir olduğu için önerir. Ayrıca Facebook’un Open Graph ve Schema.org formatı için de talimatlar bulunmakta. Open Graph seçeneğinde bir sayfada birden çok ürün izni yoktur, Schema.org biraz daha karmaşık olmasıyla birlikte birden fazla ürüne bir sayfada izin verir.  Pin’i oluşturduktan sonra, geçerliliğini kontrol edip Rich Pins’inizin kabul edilmesi için uygulamaya koymalısınız.
Rich Pins formatlamak için bir kaç farklı tip bulunmasına rağmen, prensip her zaman aynıdır. Bu yöntem diğer web sitelerinin sizin sitenizden bilgi çekmesini daha kolay kılar. Bilginin sunumunu standardize ederek internetin daha interaktif hale getirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Ürün pinleri için  Pinterest, siz nesneyi takip etmeyi bırakana dek sitenizde gerekli değişiklikleri (örneğin fiyat ve erişilebilirlik durumu) yapmak için günlük olarak kontrole devam eder. Bu tarayıcınızı gün içerisinde yorabilir.
Bu gelişmeler iş sahipleri için exciting zamana işaret eder. Pinterest Analytics ve şimdi de Rich Pins ile, takipçi yaratmanın, onları anlamanın ve onlara istediklerini vermenin harika yollarını görebiliyoruz. Kullanıcılar için  bu değişiklikler Pinteresti daha değişik ve ilgi çekici kılıyor.

Leave a reply