fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Popüler Meslekler Reklamcılığa Dair Kısa Notlar

Popüler Meslekler Reklamcılığa Dair Kısa Notlar
Devamlı olarak reklam ve reklamcılıktan bahsediyoruz. Bu konulara yabancı olan okuyucularımız için kısa bir kaç not paylaşmak istedik. Umarız yararlı olur.
– Reklam Hakkında!
Herhangi bir ürünün, hizmetin ya da fikrin belirli bir ücret karşılığında hedef kitleye ulaştırılmasına yönelik tüm faaliyetlere reklam adı verilir.
Bir ürün ya da hizmetin tanıtımında kullanılan görsel – işitsel iletişim araçlarının tümüne medya (mecra) adı verilir.
Reklam veren, hedef kitleye ulaşmak için; gazete, radyo, televizyon, sinema, dergi, kitap, afiş, billboard (ilan tahtası), broşür, katalog ve tabii ki bilgisayar ve internet teknolojisinden yararlanır.
Popüler Meslekler Reklamcılığa Dair
– Reklamların Amaçları Hakkında!..
En basit haliyle bir reklamın temel amacı; ürün veya hizmetlerin satışını etkilemektir. Bunun yanı sıra her reklam, beş amaca daha hizmet eder.
1.Dikkat Çekme!
2.İlgi Uyandırma!
3.İstek Yaratma!
4.Güdüleme (motive etme) ve İkna etme!
5.Ürün ya da hizmetin nasıl ve nereden temin edilebileceği ile ilgili bilgi verme…
– Amblem Nedir?
Amblemler: Ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle yahut  harflerle oluşturulan simgelerdir.
Logo Nedir?  logo tasarım
Logo (Logotype); iki ya da daha fazla tipografik karakterin sözcük halinde okunacak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve bir ürün, kuruluş ya hizmeti tanıtan marka ya da amblem özelliği taşıyan simgelerdir.

Related Posts

Leave a reply