fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

İnternet ve Pazarlama

İnternet ve Pazarlama … Teknoloji ilerledikçe pazarlamanızı güçlendirmek için İnternet kullanımı kaçınılmaz oluyor.…
Son birkaç yılda PR/Halkla İlişkiler firmaları için fırsatlar ve aynı oranda başarıları büyümüştür. Bu başarıdaki artışın en büyük katkısı şüphesiz İnternet kanalıdır. Şirketler ürünlerini PR (Public Relations/Halkla İlişkiler) vasıtasıyla  medya’da haber yapmak zorundalar ve artık bu zorlu ekonomik ve rekabetçi piyasada büyük avantajlar sağlamaktalar.
PR/Halkla İlişkilerin rolü  artık yeni medya alanlarında çok daha değerli oldu.
Şirketler, PR firmaları tarafından düzenlenen çeşitli kampanyalar ile yüksek satış kaabiliyeti olduğunu keşfettiler. Bu sebeple şirketler ürünlerini pazarlamak için bir PR firmasını tercih ediyorlar. Bugünün rekabetçi dünyasında tanıtılmak istenilen kamu ile ilgili ürün ve/veya hizmetleri daha entregre pazarlamak ve şirket stratejisinin bir parçası oldğunu vurgulamak için şirketler PR bölümlerini artık kendi bünyelerinde bulunduruyorlar.
Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde PR firmaları ile çalışmanın işleriniz için önemli bir yatırım olduğunu farkedeceksiniz. Emin olun bir marka oluşturmak için en etkili ve ekonomik yoldur.
Tabii ki bu arada siz de şirketinizde PR ınızı güçlendirmek için başka fırsatları varmı diye araştırmalısınız. Başka kampanya ve promosyonlar ile yardımcı olabilirmisiniz ? Web sitenizin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları için alacağınız profesyonel yardımlar mutlak PR çalışmalarınızı destekleyecektir.
2001-2002 sonrası yapılan analizlerde görüldü ki, PR/Halkla İlişkiler firması ile çalışan şirketler daha büyük verim elde etmişler.  Artık tüm yatırım uzmanları aynı fikirdeler zaten; PR firmaları kolaylıkla Internet mecrasını takip ettikleri için şirketinize büyük bütçeler gerektirmeden hedefinize daha kolay ulaşmalarını sağlamaktadır. Araştırmalar, şirketinizi / ürününüzü tanıtmak için PR firması ile birlikte çalışmanın en az maliyetli yollardan biri olduğunu tekrar vurguluyorlar.
Şirket yetkilileri bugüne kadar “alışmadıkları” için PR/Halkla İlişkiler giderlerini hep kısmaya çalışmışlardır. Ancak artık daha fazla bütçe ayırmaya alışmaları lazım….
PR firmaları sizin ulaşamadığınız gazete/dergicilere ulaşmaktalar ve böylece sizin ürünlerinizi basılı ve digital ortamda çok geniş kitlelere ulaştırmaktalar. Mevcut ekonomide, zorlu rekabet koşullarında liderliğinizi korumak ve devam ettirmek için bir PR firması ile çalışmanız çok önemlidir.
Raporlama
Günümüz ekonomisinde tabii ki şirketlerin PR çalışmalarının katıkılarını ölçmek gerektiğini vurgulamak lazım. Bunun için analitik yetenekleri ve PR yönetiminin teknolojilerini kullanabilir ve bundan sonra çalışmalarınıza hangi konuda ağırlık vermeniz gerektiğini görebilirsiniz. Eğer halen PR firmanız ile bu raporlamayı  yapmadıysanız, emin olun artık zamanı gelmiştir.
PR firmalarının sorumluluklarında olan raporlamaları siz de şirketinizin diğer bölüm yöneticileri ile paylaşırsanız, şirketinize büyük katkı sağlayacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda diğer bölüm yöneticileriniz ile birlikte ürün veya hizmetlerinizin hedefe ne kadar yaklaştığını görüceksiniz.
Günlük raporlar önemlidir, fakat her gün bu raporu göndermek karşı alıcıyı sıkabilir ve bundan sonra göz ardı edebilir, bu sebeple 2-3 haftalık periodlar halinde raporları göndermek daha doğru olacaktır.
Her yerde bulunulabilirlik
Artık İnternet Çağı’nda yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor, çok büyük bir hedef kitleniz gündemi online olarak takip ediyor.  Artık evde, ofiste, parkta yürüyüş yaparken, güneşlenirken mağazaya gitmeden ürününüzü/markanızı incelemek veya satın almak istiyor. Kuruluşunuzun bir websitesine sahip olması ve online olarak müşterilerinize hitap ediyor olması gerekiyor. Bu markanızın bütünlüğü açısından çok önemlidir.
Eğer firmanızın B2B veya B2C faaliyetleri varsa İnternet Reklamcılığı sizin için kaçınılmazdır.
İnternet ve Pazarlama
Bugüne kadar PR firmaların alışık oldukları basılı mecranın dışına çıkmaları gerektiğini hatırlatmakta tekrar fayda var. PR firmaları bazen sadece alışık oldukları alanda çalışmayı tercih ediyorlar, bu da her zaman sizin ürününüz ile örtüşmeyebilir.
Endüstrinin lider şirketleri müşteri memnuniyetini ve pazara dair bilgilerin ne kadar faydalı ve değerli olacağını biliyor ve PR firmasının özellikle internet mecrasındaki ürünlerini tanıtılması öneriyor.
Bu konuda da PR firmanız ile elele çalışmanız ve rekabetçi endüstri piyasasında şirketiniz için bir strateji oluşturmanız gerekiyor.
– Ürünleriniz hakkında basın bültenlerinizi doğru mecrada tanıtıyor mu ?
– Ürününüz hakkında medyada çıkan haberler size ulaşıyor mu ?
– Ürününüzü tanıtan basın ve medya sözcüsü doğru kişi mi, şirketiniz ile uyum içerisinde mi ?
Bütün bu soruları PR firmanız ile birlikte analiz edip ortaya koymalısınız.
İnternet başka bir konuda da çok önem kazanıyor; istatistikler gösteriyor ki, gazetecilerin %75’i haberlerini internetten araştırarak buluyor. Neredeyse tüm  araştırmalarını internetten sürdüren gazeteciler bu konuda teknoloji ile ne kadar bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu sebeple mutlaka haber ve basın bültenlerinizin internet mecralarında yayınlanmasını sağlayın
Basılı mecrada ancak bir gün, bir ay gibi sürelerde okuyucu ile buluştuklarını, ancak İnternette her zaman, geçmişte kalan bir haberiniz ile okuyucuyu buluşturabiliriz.
Eğer websitenizin SEO çalışmaları ile güncelleşmesini sağlarsanız, müşterilerinizin verimliliğini artırabilirsiniz. Satışları arttırmak ve kampanya fırsatları için İnternetin en uygun kanal olduğunu hatırlatırız.
Başarılardan öğrenin
Daha önce iyi sonuçlanmış büyük etki yaratmış olan kampanyaları araştırın.. Bu kampanyaların sizin ürününüz ile nerede örtüştüğüne bakın, taklit etmemek şartıyla, siz de bu pazarda hedefinize yönelin…

Related Posts

Leave a reply