fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Facebook’ta daha fazla BEĞEN almak için ne yapabiliriz?

Facebook’ta daha fazla BEĞEN almak  için ne yapabiliriz?

Facebook sayfanızı geliştirmek için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Facebook pazarlamanızda “BEĞEN”  önemli mi?

Facebook’ta daha fazla BEĞEN almak için ne yapabiliriz?
Facebook’ta daha fazla BEĞEN almak için ne yapabiliriz?

 

Facebook pazarlamasında , ziyaretçilerin bir içeriğe ulaşabilmeleri için  o sayfayı “BEĞEN” / ”LIKE”  şeklinde onaylamalarına zorlama işlemine “ Like-Gating “ adı verilmektedir.

Facebook kasım ayında bu işlemin yasaklanacağını duyurdu. Bu işlemin yasaklanması  dünyanın ya da sizin Facebook pazarlamanızın bitmesi demek değildir.
Bu makalede sizinle Facebook’taki beğeni sayısının büyümesini sürdürmek için “Like – Gating “  yerine kullanılabilecek yöntemleri paylaşmak istiyoruz.
Facebook’un da ticari düşünen bir firma olduğunu düşünürsek bu yasaklamanın anlaşılabilir olduğunu kabul  edebiliriz, zira bu şakilde Facebook reklam gelirlerini artırmayı sağlamakta.
Facebook’taki müşterilerinizin deneyimlerinin sizin Facebook sayfanızı ziyaret etmelerine bağlı olmadığı bir gerçektir. Kullanıcıların çoğu haber akışında zaman geçirirler. 
Facebook sayfanıza doğal erişim mevcut takipçilerinize ulaşmak için hala çok iyi bir yöntem olabilir ancak Facebook pazarlama stratejinizdeki tek şey bu olmamalı. 

Facebook hesabınız için aradığınız tüm takipçi hizmetleri en uygun facebook takipçi ücreti ile SadeceOn’da sizleri bekliyor. Facebook hesabınıza istediğiniz sayıda aktif ve Türk takipçi ya da bot takipçi alabilirsiniz. Dilerseniz paylaşımlarınız için beğeni, yorum, izlenme gibi hizmetleri de SadeceOn’da bulabilirsiniz. Facebook hesap onayı yaptırabilir ya da satılık facebook sayfaları satın alabilirsiniz. 10 Liradan başlayan fiyatlarla sunulan bu fırsatları kaçırmayın!

Şükürler olsun ki, artık Facebook’taki aktif olan müşterilerinize –sadece takipçilerinize değil- ulaşmak yükümlülüklere ödeme yaptıkça çok daha kolay.

Facebook reklamları sizin çeşitli iş hedeflerinizi gerçekleştirmek için satın alınabilir bir yoldur.

Reklamlar sizin mobil uygulamanızın indirilme oranını arttırabilir, yeni müşterilere içeriğinizi önerebilir, e-mail listenizdeki üyeler yeniden hedeflenebilir ve izleyicilerinizin bir bölümüne kişisel ileti hizmeti verebilirsiniz.  Ayrıca reklamlar size mevcut müşterilerinizin ve yeni adreslerin e-mail listelerini toplamada yardımcı olabilir.

Facebook sayfasındaki odağınızı değiştirmek e-mail adreslerini toplamakla ya da üyeliklerle olur. Son zamanlardaki e-mail katılımlarınızı temel alarak mevcut ve yeni müşterilerinize ilgi çekici mesajlar, öneriler ve içerikler iletmek için reklamları kullanın. İçerik kullanıcılarının e-mail adreslerini değiş tokuş yapmaları önemlidir, bu şekilde insanlar sizin sayfanızı kendileri beğenir.
Yarışma ve promosyonlu sayfalara girişte “Beğen/Like” butonu kullanmayacağınız demek, bunları kendi Facebook sayfanızda yapamayacağınız demek değildir. Beğenme yerine işinize uygun daha farklı giriş şekilleriyle sayfanızı olduğundan daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. 

Örneğin, belirli bir tema odaklı yaratıcı bir içerik girişi oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar bu girişleri yazı, video ya da fotoğraf olarak yüklediklerinde,  onların kendi ağlarının bu girişi görmesi olasıdır. Bu sizin markanızın daha çok görülmesi demektir.

Eğer siz e-mail adresi isterseniz, işiniz müşterilere ya da rehberlere gelecekte daha kolay ulaşabilir.
Bu alternatiflerin her ikisi sizin işinizde beğenmeden daha değerlidir. Bu yüzden müşterilerinize ulaşmak ve gelecekteki pazarlamada kullanmak için onlarla ilgili bilgi toplamak için Facebook promosyonları yürütmeye devam edin.
 “Like-Gating” e alternatif olarak, Facebook kullanıcılarınızdan bir kaynağa ya da yarışmaya girmeden, bedava şarkı dinlemeden ya da bir video izlemeden önce bir form doldurmalarını isteyebilirsiniz. 
“Form-Gating” de Facebook kullanıcılarından bilgi ele geçirebilmenin dışında destek ile benzerdir. Bu bilgileri sosyal CRM kampanyaları için rehberinize ayrıntılı bir Facebook profili oluşturmak için kullanabilirsiniz. 
TabSite, ShortStack, Pagemodo, Wishpond ve benzeri uygulamalar sayfanıza form ekleme işinizi kolaylaştırır.
Eğer formunuz basit ve doldurması kolaysa, Facebook kullanıcıları sizin kaynağınız için bilgi vermeye daha istekli olurlar. Fazla bilgi toplamak için sorulacak fazla soru kullanıcıları formu doldurmaktan uzaklaştırır. Ancak tersi olarak az soru sorulursa kullanıcıyı tam olarak tanımlayacak kaliteden uzak kalınır.
Facebook’ta kaliteli bir form tasarımlamak için, kullanıcıların dolduracağı iki ya da üç boşluklu formlar oluşturun. Ayrıca bu, sizin işiniz için de doğru bilgiyi kolayca bulabilmenize yardımcı olur.
Verge’e göre, Facebook kullanıcıların %30’u Facebook’u sadece telefonlarından kullanıyor ki bu işinizin her teknolojik aletten kullanımını kolaylaştırmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.  Son dönemde Google’da mobil cihazlarda arama bulunma kolaylıkları sağlamış durumda .
Bir sürü Facebook sekmesi, özellikle “ like-gating” için kullanılanları mobil telefonlar ile uyumlu değil. Eğer siz Facebook kullanıcılarına mobil araçlardan ulaşmak isterseniz bu büyük bir problem yaratıyor.
Kullandığınız web sitesinin Facebook ile mobil araçlarda çalıştığından emin olun ( responsive web design / mobil uyunlu web site tasarımı ) yoksa Facebook kullanıcılarının karlı eylemlerinden uzak kalabilir ve potansiyel satışlarınızı kaybedebilirsiniz. 
Siz web sitenize geçiş sağlayan sayfaların linklerini paylaştığınızda, Facebook sekmeleri ve uygulamaları sipariş aldığınızda ya da Facebook’ta üçüncü şahıslara ait link paylaştığınızda bu kaynakları tüm cihazlarla uyumlu olacak şekilde çeşitlendirin. Bu sizin işinizin Facebook kullanıcılarına en iyi deneyimi sağladığına emin olduğunuz en iyi yoldur.
Ayrıca, Facebook reklamlarının özellikle masaüstü mü yoksa mobil cihazlar için mi daha uygun olduğuna karar vermek de önemlidir. İlk olarak bilgiyle çalışan bir reklam alırsınız ve bunu platformunuzdaki her gruba daha iyi hizmet etmek için kampanyalarınıza uyarlarsınız.
Netice olarak, web sitesi sahipleri, Facebook’taki  like-gating yasaklamanın diğer önemli pazarlama taktikleri şansını arttırdığını gözlemlemelidir. Değerli kullanıcı bilgilerini toplamak ve kullanıcılar için daha iyi bir deneyim oluşturmak, beğenileri arttırmak için yukarıdaki ipuçlarını kullanın.
Siz ne düşünüyorsunuz? Bu ipuçları sizin Facebook’taki like-gating işlemini durdurmanıza yardımcı olacak mı? Önerebileceğiniz diğer taktikler nelerdir? Aşağıya önerilerinizi ve yorumlarınızı bırakabilirsiniz.
Brian Honigman makalesinden derlenmiştir.

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.