fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Web sitenizin tanıtımı için ip uçları

Web sitenizin tanıtımı için ip uçları;

Web sitenizin tamamlanmasından ve yayına açılmasından itibaren işinizin bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz !
Belki de esas iş şimdi başlıyor !
Web sitenizi son derece yararlı bilgilerle donattığınıza eminsiniz.
Firma hizmet ve/veya ürünleriniz detaylı ve resimlerle desteklenerek sitenizde yayınlanıyor ama bunu siz ve yakınlarınızdan başka bilen var mı ?
Sanal Dünya’da açtığınız bu dükkanın da tanıtıma ihtiyacı var. Bu yazımızda belli başlı tanıtım metodlarını kısa başlıklar halinde derlemeye çalıştık.
Burada unutulmaması gereken çok önemli bir konu var. İnternet haricinde yaptığınız ve/veya yapacağınız tüm tanıtımlar son derece hızlı bir şekilde tüketilecektir. Örneğin bir gazete veya dergiye vermiş olduğunuz bir reklamı yaptığınız bir alış veriş esnasında ambalaj veya kesekağıdı olarak karşınızda bulabilirsiniz. Bunu da ” reklamın iyisi kötüsü olmaz ” şeklinde açıklayabilirsiniz . Ancak nihayetinde reklamınızın gideceği yer çöp tür.
İnternet üzerinde yapılacak tanıtımların bir kısmı yine aynı şekilde son derece kısa ömürlüdür. Parasını ödersiniz, reklamınız yayınlanır ve biter ! (Google Adwords veya benzeri internet reklam çalışmaları türünde yapılan tanıtım hizmetleri gibi.)
Ancak bazı tanıtım çalışmaları vardır ki, bunlar son derece uzun ömürlü olurlar, zira İnternet arşivine giren kayıtlar emin olun son derece uzun bir zaman arayanlarıyla buluşmaktadır.
Sitenizi ve içeriğini , özellikle firmanız faaliyet konusuyla alakalı yayın yapan sitelere kayıt ettirin. Bu sitelerde yer almanız sadece sizi arayanlara değil, başka amaçlarla bu siteleri ziyaret eden kişilere de kendinizi göstermenize yarayacaktır.
Web sitenizin tanıtımı için ip uçları
Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar (KOBİ) büyük reklam bütçelerine sahip değildirler  ve bu konuyla uğraşacak eleman çalıştıramazlar.
Sanıldığının aksine İnternet hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte , internet üzerinden verilen her türlü hizmet büyük emek ve bilgi gerektirmektedir. İşte bu siteler yalnız bu konularda (İnternet Reklamcılığı , Dijital Medya Satınalma, İnternet Pazarlama , Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Medya Planlama ) faaliyet gösterdiklerinden, size daha kaliteli bir hizmet sunacaklardır. Sizin yerinize bağlı bulunduğunuz sektör hakkında araştırmalar yapacak , bağlantılar tesis edeceklerdir.
Sadece web siteniz ve iletişim bilgilerinizin kayıt ettirilmesi yanında , içerik bazlı ve makale bazlı yayın yapan sitelere de (ki ülkemizde son derece kısıtlı sayıda bulunmaktalar) makale ve basın bültenleri göndermek suretiyle marka ve firma bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz.
Örneğin Evlilik Sektörü’nde faaliyet gösteren bir firma olduğunuzu varsayalım. Bu konuda yayın yapan ve Arama Motoru Optimizasyonu sayesinde çeşitli anahtar kelimelerle bulunabilirliği yüksek bir web sitesine kayıt olduğunuz takdirde ; sizinle direkt alakalı olmasa bile diğer anahtar kelimelerle bu siteye ulaşan ziyaretçiler, sizin firmanızla alakalı bir bilgiye, makaleye veya bir basın bültenine rastladıklarında belki hiç akıllarında olmadığı halde sizin web sitenizi ziyaret ederek bu tür ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Üstelik yapmış olduğunuz bu kayıtlar çok uzun bir süre bu sitede kalacağından uzun vadede etkisini daha iyi gösterecektir.
Tanıtım yolları olarak kullanacağınız diğer bir yolda blog‘lardır. Kendi blogunuzu kullanarak ziyaretçilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkında görüşlerini yayınlayabilirsiniz. Bu yolla siz de diğer bloglarda yorum ya da içerik yayınlayabilirsiniz. Sitenizi takip eden diğer blog yazarları sitenizde faydalı bilgiler bulduklarında bunu kendi bloglarında yayınlayacaklardır. Bu da özellikle konunuzla alakalı bir izleyici kitlesine sizi hızlı bir şekilde ulaştıracaktır..

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.