fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Twitter Sonuçlarınızı Geliştirmeniz İçin Basit Pazarlama Tüyoları 1

İki bölüm halinde yayınlayacağımız Twitter Sonuçlarınızı Geliştirmeniz İçin Basit Pazarlama Tüyoları makalemizin ilk bölümü.

 

En başa dönüp yeni bir bakış açısı kazanmaya ne dersiniz?
Twitter’ın en iyi kullanıcıları bile Twitter’ın var olan fırsatlarından yararlanmayı sadece en temel özelliklerine bakmayı ihmal ettiklerinden kaçırıyor olabilirler.
Bu makalede sizlere hemen uygulayabileceğiniz Sosyal Medya oyuncularından Twitter’da kolay pazarlama fikirlerini göstereceğiz.
– Doğru Arama Sonuçlarını Bulun
Çoğu kişi Twitter’daki arama operatörünün nasıl çalıştığını tam olarak bilmez. Yine çoğu kullanıcı aradıkları sonuca ulaşmak için sadece arama kutucuğuna birkaç anahtar kelime yazmalarının yeterli olacağını sanır. Maalesef bu şekilde olmaz. Twitter sadece yazdığınız tüm kelimelerin içinde geçtiği gönderileri araştırır.
Bunu önlemek için arama operatörünü kullanın. Arama operatörü bulmayı istediğiniz terim bu mu ya da diğeri mi? diye sorar. Mesela PR müdürü veya PR işleri ya da  PR işleri (halkla ilişkiler)  yazarsınız ve Twitter bununla ilgili tüm gönderileri araştırır. Tek bir kelime yazıyorsanız gerek yok ama bir kalıp yazıp arayacaksanız tırnak içinde yazın.
Twitter Sonuçlarınızı Geliştirmeniz İçin Basit Pazarlama Tüyoları
– Listeler Hazırlayın ve  Paylaşın
Twitter listeleri bilgiyi filtrelemek için faydalıdır. Twitterin temel özelliği insanları benzer özelliklerine, karakter veya ilgilerine göre guruplandırmasıdır. Örneğin işiniz konferans organizasyonuysa o yılın tüm konuşmacılarının bir listesini oluşturup konferansa kadar bu kişilerin tüm gönderilerini takip edebilirsiniz. Ya da işiniz halkla ilişkilerse endüstriyel gazetecilerin listesini çıkarıp müşterilerinizin işine yarayacak herhangi bir editoryal istek var mı diye izleyebilirsiniz.
Bu listelerin en iyi tarafı özel ya da halka açık olabilmeleridir.
Bu da rakiplerinizi gizlice takip edip başarılarınızla ise halka açık bir listeyle gösteriş yapabilirsiniz. 🙂
Listenizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. (bu profilinizle insanları etkilemenin iyi bir yoludur) aynı zamanda da kolaydır: Listeyi oluşturun, URL’yi kopyalayın ve paylaşmak istediğiniz kişilerin direkt mesajına yapıştırın. Herkese açık bir mesajla da paylaşabilirsiniz. Twitter çevrenizi genişletmenin bir yolu da takip ettiğiniz insanları listeden haberdar etmektir.  Bu kişiler size profillerini paylaştığınız için teşekkür tweeti atabilirler. Bu şekilde listeler yaratarak insanların aradıkları bilgiye ulaşmak için size güvenmelerini sağlayabilirsiniz.
– Görüntü ve Video Paylaşın 
Twitter’da yapılan bir araştırmaya göre fotoğraf paylaşarak ,% 35 video paylaşarak, %28 daha fazla geri gönderi alabilirsiniz. Yine benzer bir araştırmaya göre fotoğrafsız gönderilere cevap yazma oranı ise %18 dir. Fotoğraflı bir gönderiye cevap olasılığının %150 arttığı görülmüş. Fotoğraf ve video bağlantılar için önemlidir ama bunları gönderinize nasıl ekleyeceğiniz önemlidir. Twitter’ın Image Expand (fotoğraf genişletme) özelliği sadece Twitter’ın kendisinden ya da web sitesinden gönderiyorsanız çalışır. Image Expand insanların gözüne daha çok hitap ettiği için daha kullanışlıdır.
Twitter aynı zamanda sahibi olduğu Vine ve YouTube gibi mesajınızda kullanabileceğiniz bir çok görsel imaja ulaşabileceğiniz sitelerle de entegredir.
Twitter yakın zamanda hareketli animasyon resimli tweetleri kullanıma sundu. Twitter’ın web sitesinde, iphone ve Android uygulamalarında görülebilir. Bu kadar seçenek ve imkan içinden pazarlama mesajınızı geliştirmek için bunları kullanmamak akıllıca olmaz.
Bizi Twitter’de takip edin >>>  
Konumuza devam edeceğiz yorumlarınızı bekliyoruz.

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.