fbpx
Bodrum, Muğla, TÜRKİYE
+90-544-338 39 87

Sosyal Medya Platformları ‘nda büyümek ve markanıza takipçi sağlayabilmek

Sosyal Medya Platformlarında büyümek ve markanıza takipçi sağlayabilmek için neler yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarında başarılı olmak için en önemlisi markanıza hitap eden doğru hedef kitlesini yaratmaktır.

markanıza takipçi sağlayabilmek

Tıpkı kar taneleri gibi, her sosyal ağ farklı özelliklere sahiptir.
Örneğin Facebook hayranlarının davranış özellikleri Twitter takipçilerinden farklıdır. Bu özellikleri doğru anlayabilmeniz gerekir ki bir gün başınızı ağrıtmasınlar. Hele Twitter için 140 karakter ile mesajınızı vermek zorundasınız, yetmiyor mu ? Yandınız ! Bırakın hiç yazmayın daha iyi. Twitter’de takipçilerinizi markanıza bağlamak istiyorsanız, mesajlarınızda doğru vurguyu verebilmek için sadece 140 karakter yazma şansınız var ama içeriğinizi fotoğraflar, bağlantılar, videolar ile desteklemeyi deneyin.
Rahatsız edici olmayın
Satış stratejinizi rahatsız edici şekilde yaparsanız, ”elinizde patlar”. Geçtiğimiz yılın sonlarında Facebook resmen açıkladı. Aşırı ve rahatsız edici tanıtım sayfaları takip edilecek ve cezalandırılacak ! Size tavsiyemiz, eğer Facebook yönetimi bir şey söylüyorsa, mutlaka buna uyun !  Eğer siz aşırı satış yüklü tanıtımlarınızı durdurmazsınız, izleyicileriniz sizi durdurur.
Hayran ve takipçilerinize kaba davranmayın
Sosyal Medya takipçileri kendilerine daha duyarlı olan markalara, diğerlerine göre üç – dört kat daha fazla müşteri etkileşimi içindeler. 2014 yılında markalara sosyal medya platformlarından 20 milyondan fazla  soru sorulmuş ve müşteri desteği sağlayan markaların daha güvenilir olduğu tespit edilmiş. Gelen soruları mutlaka yanıtlayın.
Hayranlarınıza sürprizli oyunlar, kampanyalı fırsatlar sunun, ödeme şekillerini kolaylaştırın.
Takipçileriniz ile etkileşim için olmak için , küçük ilgi çekici oyunlar ile beğenilerini kazanmak elinizde. Organik performansınıza destek olması için reklam verebilirsiniz.
Facebook’ta içeriğinizi doğru tanıtın
Beğeniler, ister organik ister paralı reklam ile olsun. Facebook sizi değerlendirirken genel olarak içeriğinize bakar, ancak bundan sonra doğru etkileşimler oluşuyor.
Her platformda olmak zorunda değilsiniz
Markanıza uygun, doğru hedef grubunuza göre bir platform seçin ve iyi bir yönetim ile sadece tek bir sosyal ağ size yeterli olabilir. Kısıtlı olan bütçenize göre odaklanın.
Özel ve ilgi çekici teklifler sunun
Takipçileriniz sadece mağazanızın açık olduğu saatte size ulaşmazlar, mağazanız kapalı olduğu zamanda o markaya ait hissetmeleri için onlara ilgi çekici teklifler sunun. Sadece kendilerine özel hazırlanmış minik hediyeler, sadece kendileri için indirim kuponları ile kalplerini kazabilirsiniz. Bunları ihmal etmeyin.
Hashtag kullanımını arttırın
Hashtag’i  sadece kampanya veya laf olsun diye kullanmayın, daha aktüel ve anlık tweet’lerinize renk katmak için farklı yollar deneyin. Örneğin müzik dinliyorsanız, #Müzik ekleyin ve konuya aktif katılım sağlayın.
Kendinize ulaşılabilir hedefler koyun
Akıllı hedefler belirleyin, diğer pazarlama stratejilerinizde olduğu gibi sosyal medya’dada yöntemler çok farklı değil. Hedeflerinizin ölçülebilir, gerçekçi, ulaşılabilir,spesifik olmasına dikkat edin. Sadece büyük rakiplerinizin sayfalarına bakıp evet bizde biran önce buna ulaşmalıyız demeyin. Her markanın farklı bir çalışma tarzı olabilir, ne zaman başladığınız, ne kadar sürede nereye varmak istediğinizi doğru ayarlayın. Hedeflere ulaşma yolunda rakiplerinizi analiz edin . Onlardan mutlaka öğreneceğiniz şeyler vardır unutmayın.

Related Posts

Leave a reply